![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhEloX7WFxBrh57Ap_hr1Tje63_UZuAcced6bRORDyk5It99n7-bzBr1M377LFIRa4grp8vBmmajAEjtxfxREphDXExuSiMv8LrUP3ceWtMrQrbf2zUfaIBUn3Lc2hjRo_TcBJZFxDi0Vf5/s320/01.jpg)
Η προσωπική ζωή των μηχανοδηγών θυσιάζεται στις λεγόμενες υπηρεσιακές ανάγκες , με αποτέλεσμα τις περισσότερες φορές να μαθαίνουμε τι δουλεύουμε την επόμενη μέρα αργά το απόγευμα της προηγούμενης !
Μάλιστα η ΤΡΑΙΝΟΣΕ είχε πρόσφατα απαντήσει στην Ελληνική Βουλή για το θέμα , λέγοντας ότι η παραβίαση της νομιμότητας στον προγραμματισμό της εργασίας γίνεται με την σύμφωνη γνώμη των μηχανοδηγών .
Τα πράγματα όμως δεν είναι έτσι .
Αριστερά το εξαιρετικά επείγον υπηρεσιακό έγγραφο που καλεί (μεταξύ άλλων)την ΔΙΚΑΜ να συμμορφωθεί άμεσα με την κείμενη νομοθεσία και να αποστέλλει ηλεκτρονικά το μηνιαίο πρόγραμμα εργασίας του προσωπικού το αργότερο 8 μέρες πριν την 1η του επόμενου μηνός .
Για το θέμα έγινε ένας πραγματικός χαμός μέσα στην βδομάδα , αφού τα πρόστιμα είναι υψηλά ενώ υπάρχουν και διοικητικές και ποινικές κυρώσεις στους παραβάτες .
Σύμφωνα λοιπόν με τα παραπάνω και με το ΦΕΚ /2346 Β , οι μηχανοδηγοί θα πρέπει να γνωρίζουν πλέον το πρόγραμμα του ερχόμενου μηνός .
Είναι και μια ευκαιρία , τώρα που οι φωστήρες του συστήματος θέλουν να εφαρμόσουν και το ενιαίο μισθολόγιο να γίνουμε και εμείς υπάλληλοι και να δουλεύουμε με πρόγραμμα και σαν άνθρωποι .
Ουτ ή άλλος το ενιαίο είναι ένα κακό μισθολόγιο για όλους
Πηγή
ΤΗΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΕΥΘΥΝΗ ΤΩΝ ΑΡΘΡΩΝ ΕΧΕΙ Ο ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ ΑΥΤΩΝ ΚΑΙ Η ΑΡΧΙΚΗ ΣΕΛΙΔΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗΣ.
ΑΡΘΡΑ ΑΝΑΔΗΜΟΣΙΕΥΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΤΑΥΤΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΩΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΩΝ ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ ΜΑΣ.
![](http://1.bp.blogspot.com/_b0xJ7qk6DTc/TG90pU_i9JI/AAAAAAAAA4A/3TSvL5japaI/s1600/tag_blue.png)